سیستم های رادیویی جدید LTE و POC که معروف به PUSH TO TALK  در واقع یک ارتباط دو طرفه به کاربران در بسترهای مخابراتی LTE/4G خواهد داد، که در نسل های آینده در شبکه های ۵G که دیتا را در بستر VOICE انتقال خواهند داد و پایداری شبکه را تا ۹۰درصد تضمین خواهند کرد امکان پذیر خواهد بود.

رادیوهای POC از طریق شبکه های تلفن همراه از پیش تعیین شده بطور همزمان و دو طرفه ارتباط برقرار خواهند کرد، بر این اساس شما میتوانید در واقع یک ارتباط سراسری در کل کشور یا جهان ، در واقع جای که سیم کارت شما قابلیت آنتن دهی داشته باشد را داشته باشید، در صورتی که این شبکه نیازمند به یک تکرارکننده در بستر آنالوگ یا تکرارکننده در بستر دیجیتال IP نخواهد بود، در واقع با بستری که اپراتورها برای شما ایجاد خواهند کرد میتوانید  از این رادیو موبایل ها استفاده بهینه کنید.

برندهای مطرح در کشور و دنیا در حال ارائه چنین سیستم های هستند و این سیستم را بعنوان یک رادیو موبایل تجاری در کنار بیسیم های VHF توصیه خواهند کرد، که این موضوع باید در نظر گرفته شود که رادیوموبایل های که خریداری خواهند شد قابلیت اتصال به بسترهای دیجیتال بیسیم های VHF در برندهای متفاوت را خواهند داشت ؟

نکات مهم در خرید موبایل های POC/LTE :
۱٫ مجوز رسمی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور

۲٫ آیا قابلیت اتصال به بیسیم های VHF در بستر دیجیتال خواهد بود ؟ ( اکثر بیسیم های VHF در کشور به سمت شبکه دیجیتال کوچ کرده اند)

۳٫ آیا شبکه سرور و دیسپچر خاصی دارد ؟

۴٫ امکان محلی کردن سرور موجود می باشد ؟

۵٫ بستر ارتباطی موبایل در واقع کدام یک از بسترهای مرسوم خواهد بود ؟ ۵G / 4G / LTE / 3G / 2G

۶٫در سازمان های که از نظر امنیت فناوری اطلاعات باید تاییدیه های لازم را داشته باشند ، آیا مجوز های لازم مانند  مجوز افتا اخذ شده است ؟

برندهای مطرح مانند هایترا ، موتورولا ، آیکوم که عامل های فروش بیسیم های باند HF و VHF LOW BAND و VHF و UHF در ایران هستند، در واقع رادیو موبایل های POC/LTE خود را با عنوان بیسیم های تجاری به بازار عرضه کرده اند، در آینده نزدیک این رادیو موبایل ها به ایران وارد خواهد شد و در کنار بیسیم های VHF یک شبکه مخابراتی مناسب با پوشش گسترده به ارمغان خواهد آورد.