تترا 

انتقال صوت و داده نیازمند تجهیزات مختلفی از یک مجموعه  می‌باشند‌، که از مجموع سیگنال‌ رادیویی متفاوتی بهره می‌گیرند‌،د‌ر حالی‌ که یک رادیوی تترا شامل ترکیبی از یک رادیوی متحرک‌، یک تلفن همراه، یک پایانه‌ی تبادل داده و یک پیجر در قالب دستگاه کوچک است . بطور مثال یک تماس رادیویی می‌تواند بوسیله‌ یک رادیوی تترا در کمتر از یک ثانیه برقرار شود چه شخص به شخص و چه شخص به گروه، حتی در میان تماس‌ قادر به اتصال به شبکه‌های پایگاه داده از جمله اینترنت خواهد بود و نیز توانایی برقراری ارتباط با شبکه‌ی تلفن شهری بوسیله‌ی شماره‌گیری همانند یک تلفن همراه را خواهد داشت.

تترا (TETRA) به عنوان رادیو ترانک شناخته شده که مطابق با استاندارد جهانی رادیو ترانک دیجیتال است. از ویژگی های این نوع بیسیم ها می توان به صدای مطمئن و امن و انتقال داده برای مدیریت چالش های رادیو موبایل مدرن اشاره کرد.

امکانات تترا

 1. مکالمه
 2. اولویت بندی ترافیک
 3. ورود به مکالمه
 4. انتظار مکالمه
 5. کنفرانس
 6. نگهداشت خط
 7. رؤیت هویت مکالمه کننده در کنفرانس
 8. محاسبه صورت حساب
 9. امکان استفاده به صورت واکی تاکی
 10. آگاهی دادن جهت ورود با تاخیر افراد غایب
 11. محدودیت برای تماس با داخل یا خارج شبکه
 12. ارسال دیتای کوتاه SDS
 13. مکالمه صوتی کانال باز
 14. ایجاد شبکه مجازی VPN
 15. کدگذاری و رمزگذاری در حالت مد مستقیم
 16. اتصال به شبکه داخلی و استفاده از کلیه خدمات
 17. اتصال به شبکه تلفن شهری

این رادیوها با توجه به استاندارد TETRA طراحی شده اند و برای کاربرانی که خواهان یک راه حل رادیویی دو طرفه باکیفیت و قابل اطمینان می باشند ضروری است. استاندارد TETRA در حال حاضر در بیش از ۱۲۰ کشور جهان در حال اجرا است و بیش از ۳/۵ میلیون رادیو فعال دارد.

تترا فراهم آورنده‌ی حالتی به نام “روش مستقیم” (Direct mode) است که در این حالت رادیو‌های مشترکان می‌توانند بدون وساطت شبکه‌ مرکزی و تجهیزات دیگر از جمله تکرار کننده‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند، درست مانند یک “واکی تاکی”. این حالت زمانی کارآیی خواهد داشت که به دلایلی نتوانیم از طریق شبکه، ارتباط اعضاء را برقرار نماییم، مثلاً خارج شدن از فضای تحت پوشش شبکه، قطع و اختلال در سیستم کنترل مرکزی و… را در نظر بگیرید، اما گفتنی است که در این حالت تنها امکان برقراری ارتباط صوتی برای مشترکان فراهم است و دیگر خدمات سامانه که مبتنی بر وساطت شبکه و مرکز کنترل ایستگاه اصلی می‌باشد قابل ارائه نخواهد بود. در حالت دیگری یک رادیو می‌تواند به عنوان دروازه‌ای ما بین رادیو خارج از شبکه و ایستگاه کنترل عمل نماید، به طوری‌ که در این حالت رادیویی که بین ایستگاه و رادیو‌های خارج از شبکه و تحت پوشش شبکه نیز قرار دارد نقش تکرار کننده را بین این دو ایفا و ارتباط را برقرار سازد.

تترا از تکنولوژی به نام “دسترسی چند گانه‌ی زمانی” (TDMA) برای فشرده سازی ۴ کاربر روی هر یک از کانال‌ها با پهنای ۲۵KHz استفاده نموده و اجازه تماس پیوسته‌ی یک یا چند کاربر به طور همزمان را بر روی یک کانال می‌دهد. در این سامانه به هر یک از کاربران یک قسمت از تقسیم‌بندی زمانی ۴ قسمتی هر کانال که برابر ۱۴.۱۶۷mls میلی‌ثانیه(هزارم ثانیه) می‌باشد اختصاص می‌یابد.

معماری سیستم

طراحی منحصر به فرد و ماژولار سیستم ACCESSNET-T بر اساس استاندارد TETRA، با به کار گیری در دو نوع شبکه متمرکز و توزیع شده، تمام نیازمندی های کاربران را پاسخ می دهد.

در سیستم های متمرکز انتقال صوت و داده به شبکه هایی نظیر PABX/PSTN در مرکز سیستم صورت خواهد پذیرفت. معماری سوییچینگ مرکزی، یک مدل کلاسیک برای سوییچینگ در سیستم های رادیویی محسوب می گردد.

در مدل توزیع شده، انعطاف پذیری بیشتری در طراحی شبکه بر اساس امکان پیاده سازی سوییچ ها و درگاه ها در هر نقطه دلخواه شبکه وجود خواهد داشت. علاوه بر انعطاف پذیری بالا در شبکه های غیر متمرکز، این شبکه ها در مقابل از کار افتادگی بخشی از سیستم، مقاومت بیشتری دارند.

دیسپچر

مرکز کنترل تترا با ACCESSNET-T IP

دیسپچرها از المان های مهم در سیستم های رادیویی ACCESSNET-T IP محسوب می گردند. این واحد به منظور کنترل و مدیریت کاربران رادیویی و ارتباطات آن ها در شبکه مورد نیاز می باشد.

دیسپچرها به مدیریت تمامی اطلاعات شبکه، تماس های گروهی و کاربران رادیویی در شبکه TETRA پرداخته و بنابراین به تسهیل مدیریت ارتباطات بحرانی منجر خواهند شد.

محیط کاری دیسپچرها شامل یک کامپیوتر و نرم افزار دیسپچینگ، لوازم جانبی صوتی و دکمه PTT می باشد. برای پاسخگویی به نیازمندی های گروه کاربران متفاوت، دیسپچر قادر به سازگاری با تقاضاهای متفاوت بر حسب قابلیت دسترسی، مقیاس پذیری و اندازه شبکه می باشد.

ضبط صوت

اساساً برقراری ارتباط از الزامات اولیه در سیستم های رادیویی تترا به کار گرفته شده در امنیت عمومی می باشد. با استفاده از ثبت کردن صوت و داده، می توان به بازسازی و شفاف نمودن وقایع و رویدادها پرداخت. با استفاده از ضبط صوت می توان به ضبط صوت و داده در سیستم چند کاناله پرداخت. داده های صوتی دیجیتال در شبکه تترا به صورت فرمت کد شده kbit/s 8 ذخیره می گردند. صوت ذخیره شده قابل باز پخش شدن می باشد.

AVL

موقعیت یابی افراد و رادیوهای متحرک توسط سیستم ردیابی خودکار وسایل نقلیه

با استفاده از AVL امکان نمایش اطلاعات موقعیتی روی نقشه فراهم شده است. در این مورد، ترمینال های متحرک با استفاده از GPS به تعیین دقیق موقعیت خود در فواصل معین پرداخته و به صورت خودکار اطلاعات موقعیتی خود را به دیسپچر اعلام کرده و دیسپچرها به نمایش این اطلاعات روی نقشه اقدام می نمایند. به منظور بهینه سازی عملکرد، امکان نمایش مسیر تحرک برای ایستگاه های متحرک نیز وجود دارد. بنابراین سیستم AVL هم به عنوان دیسپچینگ و واحد کنترل در مدیریت وسایل نقلیه و هم برای مانیتورینگ آلارم ها قابل استفاده می باشد. اطلاعات مورد نیاز از طریق ACCESSNET-T IP به مرکز کنترل ارسال شده و در آنجا به نمایش گذاشته می شود.

سیستم های کنترل و سرپرستی داده SCADA

اصطلاح اسکادا به مفهوم مانیتور و کنترل فرآیندهای تکنیکی گوناگون بوده که عموماً در کنترل و مانیتور سیستم هایی که دور از مرکز کنترل قرار دارند مورد استفاده هستند. اساساً جمع آوری داده توسط یک سیستم محلی صورت گرفته و در مرحله بعدی به سمت سیستم اسکادا که دارای فرمت کاربرپسند می باشد فرستاده می شود.

فرکانسهای کار تترا

فناوری تترا مستقل از فرکانس است. در اروپا MHz ۲۰ از فرکانس­های رادیویی را به سرویس‌های اضطراری و ایمنی عمومی اختصاص داده‌اند. این باند فرکانسی جدید در میان MHZ ۴۰۰-۳۸۰ قرار دارد. کشورها معمولاً دو مجموعه­ ی پنج مگاهرتزی در این باند ۲۰ مگاهرتزی را به شبکه­ های ایمنی عمومی تترا اختصاص می‌دهند.

همچنین کشورهای اروپایی شروع به اختصاص فرکانس­هایی به تترای تجاری نموده­ اند. طرح­های مختلفی برای به کار بردن شبکه­ های تجاری تترا با شروع در باند MHz ۴۳۰-۴۱۰ وجود دارد.

انگلیس تاکنون دو مجوز برای به کار بردن شبکه­ های تجاری تترا در این باند را صادر کرده است. سایر فرکانس­ها برای کاربردهای تجاری تترا در اروپا معمولاً در باندهای زیر قرار دارد:

۱٫ MHz ۴۷۰-۴۶۰ ۴۶۰-۴۵۰

۲٫ MHz ۹۲۱-۹۱۵ ۸۷۶-۸۷۰