آشنایی با اینترنت نسل پنجم یا ۵G

5G چیست ؟

اولین بستر مخابراتی  تلفن همراه در سال ۱۹۸۲ رونمایی شده که در بستر آنالوگ پیاده سازی شده و  ۱G نامیده شد. این سیستم در سال ۱۹۹۱ به سیستم دیجیتال انتقال یافته و نسل دوم به نام ۲G در بازار شبکه های مخابراتی رونمایی شد. سیستم شبکه ۲G اطلاعات تلفن همراه را در پروتکل های GPRS و EDGE پوشش داده که نزدیک به ۱۰ سال بعد شبکه های مخابراتی ۳G در بازار شبکه های مخابراتی رونمایی شده که سرعت بسیار بیشتری در اختیار کاربران قرار داد، مجدد در سال های بعد شبکه LTE در بازار رونمایی شد که شبکه مخابراتی حالت فعلی موبایل های ما خواهند بود، . شبکه ای که ما به آن نسل چهارم یا ۴G  می گوییم. از لحاظ تاریخی حدودا هر ۱۰ سال نسل جدیدی از فناوری شبکه به کار گرفته می شود. نسل پنجم اینترنت یا ۵G  مانند جهش نسل های قبلی در مورد مواردی مانند سرعت پیشرفت خواهد کرد.

با توجه به پیشرفت شبکه های مخابراتی و همچنین رونمایی این شبکه های با بازه زمانی ۱۰ ساله، رونمایی از شبکه  LTE در سال ۲۰۱۱ انجام شده که با حدود احتمالی می­توان پیشبینی کرد که نسل ۵ شبکه های مخابراتی در سال ۲۰۲۰ رونمایی خواهد شد و به بازار شبکه های مخابراتی اضافه خواهد شد، برای استفاده از این تکنولوژی الزاما باید از گوشی های استفاده کرد که قابلیت پشتیبانی از این شبکه مخابراتی را داشته باشند.

نسل پنجم اینترنت هنوز ایده ای درخشان در دوردست است پس گول شرکت ها و تبلیغات تست سرعت را نخورید. یک شبکه ۵G  دارای مشخصه هایی فراتر از آنهایی است که برای ۴G  طراحی شده است، ما در این لحظه به سادگی نمی دانیم که قرار است با چه چیزی روبرو شویم.گمانه زنی ها از سرعت های بالا و در حد چند گیگابایت خبر می دهند اما نمی دانیم به طور دقیق وضعیت چگونه خواهد شد.

شرکت‌هایی مانندCompanies، Verizon, AT&T, Intel, Qualcomm   آزمایش هایی را برای نسل پنجم انجام داده اند و این آزمایش های اولیه است که احتمالا شکل استاندارد بین المللی این نسل را شکل خواهد داد. یکی از ویژگی های رایج برای ۵G  استفاده از موج انتقال mmWave   یا میلیمتر موج است که می تواند کلید سرعت بالای اینترنت نسل پنج باشد که وعده اش داده شده است

تکنولوژی  mmWave  چیست؟

تکنولوژی تلفن همراه از طریق امواج رادیویی انتقال داده می شود که بسته به نوع سیگنال الکترومغناطیسی با فرکانس های متفاوت دسته بندی می شوند: فرکانس بالاتر،طول موج کوچکتر. بنابراین موج میلیمتری به سیگنالی مربوط می شود که طول موج آن به صورت میلیمتری اندازه گیری می شود و به طور کلی بین ۳۰ گیگاهرتز و ۳۰۰ گیگا هرتز تعریف شده است.